تبلیغات
خبر رسان ایران و جهان - کاهش 14 درصدی حوادث با اجرای قانون جدید راهنمایی و رانندگی
پنجشنبه 25 اسفند 1390

کاهش 14 درصدی حوادث با اجرای قانون جدید راهنمایی و رانندگی

• نوشته شده توسط: مینا ب

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور خبر داد
کاهش 14 درصدی حوادث با اجرای قانون جدید راهنمایی و رانندگی

خبرگزاری فارس: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور گفت: با اجرای قانون جدید راهنمایی و رانندگی شاهد کاهش 14 درصدی حوادث رانندگی در سال جاری بوده‌ایم.

خبرگزاری فارس: کاهش 14 درصدی حوادث با اجرای قانون جدید راهنمایی و رانندگی

به گزارش خبرگزاری فارس از قم اسکندر مومنی پیش از ظهر امروز در دیدار جمعی از فرماندهان و مدیران راهنمایی و رانندگی ایران با آیت‌الله جوادی آملی اظهار کرد: راهنمایی و رانندگی کشور در سال 90 سه رویکرد اساسی را دنبال کرد که نخستین مورد آن تغییر قوانین پس از 40 سال بود.

وی افزود: قوانین راهنمایی و رانندگی از 40 سال پیش تاکنون تغییری نکرده و موجب بروز مشکلاتی در این خصوص شده بود، به همین دلیل پس از رایزنی‌های فراوان، قانون جدید در سال 89 تصویب و به دلیل برخی حساسیت‌ها از اردیبهشت ماه سال جاری به مرحله اجرا درآمد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور با اشاره به افزایش روزافزون تقاضا برای خودرو گفت: ضروری بود که در شرایط کنونی نسبت به استفاده از سیستم‌های هوشمند اقدام کنیم که این امر نیز در سال جاری محقق شد.

وی رویکرد سوم راهنمایی و رانندگی کشور را فرهنگ سازی با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود دانست و تصریح کرد: این امر یکی از تقدم‌های کاری راهنمایی و رانندگی محسوب می‌شود به همین دلیل سعی شد از تمام ظرفیت‌ها به خصوص دستگاه‌های فرهنگ ساز مانند صدا و سیما و آموزش و پرورش نهایت بهره‌برداری را داشته باشیم.

مومنی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک میلیون و 600 هزار خودرو شماره گذاری شده است ضمن اینکه در همین مدت بیش از 800 هزار دستگاه موتورسیکلت نیز وارد جریان حمل و نقل کشور شدند و تعداد گواهینامه‌های صادر شده نیز بیش از این مقدار بود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور رهاورد قانون جدید را کاهش 14 درصدی در تصادفات منجر به فوت و جرح دانست و گفت: اجرای این قانون موجب شد که سه هزار انسان کمتر از مدت مشابه سال قبل کشته شوند، ضمن اینکه از زخمی شدن بیش از 17 هزار نفر نیز جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه هنوز ظرفیت‌های زیادی برای کاهش تصادفات در وجود دارد اظهار کرد: آمار 20 هزار کشته در حوادث رانندگی زیبنده جمهوری اسلامی نیست بنابراین همه دستگاه‌ها باید با همکاری یکدیگر برای ارتقای فرهنگ رانندگی تلاش کنند تا میزان تصادفات به حداقل کاهش یابد.

مومنی ادامه داد: دیدار با مراجع تقلید در طول سه سال گذشته تاثیر بسزایی در فعالیت راهنمایی و رانندگی داشته و مدیران این مرکز از رهنمودهای ایشان بهره‌مند شده‌اند، ضمن اینکه با توجه به اعتقادات عمیق دینی مردم ایران، توصیه‌ها و راهنمایی‌هایی روحانیون به ویژه مراجع عظام تقلید در ایام نوروز می‌تواند موجب کاهش تصادفات رانندگی در سطح کشور شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور خواستار استفاده روحانیون و مبلغان دینی از ظرفیت منابر و مجالس وعظ برای ارتقای سطح فرهنگ رانندگی مردم شد و گفت: مردم ما در رانندگی بسیار ناشکیبا هستند و این امر منشاء بسیاری از تخلفات و حوادث است.

وی از سرعت و سبقت غیر مجاز و رانندگی در حالت خواب آلودگی به خصوص در ایام نوروز به عنوان دیگر عوامل حادثه ساز نام برد و تصریح کرد: مردم ایران در صحنه‌های گوناگون نشان داده‌اند که توان اجرای کارهای بزرگ را دارند و در حالی که کشورهای دیگر در طول 20 سال موفق به فرهنگ سازی در زمینه رانندگی شده‌اند، به نظر می‌رسد بتوان مردم ایران را در مدت بسیار کمتری با این قوانین آشنا ساخته و آنها را به رعایت آن ملزم ساخت.

مومنی با بیان اینکه در بسیاری از کشورها میزان ورود و خروج اتومبیل به سیستم حمل و نقل متعادل است، گفت: این مسئله در کشور ما وجود ندارد، بنابراین باید تمام تلاش خود را در زمینه فرهنگ سازی به کار گیریم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور با اشاره به الگوی مسافرتی ایرانیان در ایام نوروز خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم کشورمان ابتدا به شهرهای زیارتی و پس از آن به مناطق نزدیک محل سکونت خود سفر می‌کنند.

وی گفت: هدف راهنمایی و رانندگی از افزایش جریمه‌ها، کسب درآمد نیست به همین دلیل اعلام کرده‌ایم که چنانچه راننده‌ای در طول ایام نوروز مرتکب هیچ گونه خلافی نشود، تمام نمره‌های منفی او حذف خواهد شد.

مومنی با بیان اینکه نمره‌های منفی در سابقه رانندگان موجب ضبط گواهینامه آنها در مرحله نخست می‌شود، افزود: در مراحل بعدی و با افزایش نمره منفی ممکن است گواهینامه این افراد باطل شده و آنها حق رانندگی نداشته باشند.

انتهای پیام/و۱۰


نظرات()